دوره آموزشی تصویرسازی در طراحی لباس

دوره آموزشی تصویرسازی در طراحی لباس

هر ایده‌ای اگر در قامتی مناسب به تصویر و تجسم درنیاید، ایده‌ای ناقص و ناکارآمد خواهد بود. در دنیای فَشن و طراحی لباس نیز به تصویر درآوردن ایده‌های یک طراح، همزمان هم هنر و هم تکنیکی حیاتی برای آن طراح است. گرچه در دورانی که از رسانه‌های دیجیتال و مجله‌های آنلاین خبری نبوده، تصویرسازی فَشن تنها راه آگاهی‌بخشی به مخاطبان برای مدل‌های جدید پوشاک و زیورآلات بوده؛ اما نقش همیشگی آن در تبلیغات و تجارت و اطلاع‌رسانی حتی در عصر دیجیتال نیز انکارناپذیر است.

تصویر سازی مد چیست؟

«تصویرسازی مُد» (Fashion Illustration)  نخستین چهرۀ ظاهری تکمیل شدۀ هر طراحی را شکل می‌دهد. تصویرسازی فَشن را می‌توان انتقال اولیۀ یک ایده به طراحی خلاقانه از راه خطوط و طرح‌زنی‌ها تعریف کرد. تصویرسازی روشی بصری برای توضیح و توصیف ایده‌های گوناگون طراحی است. از زمان تکامل پوشاک، به تصویر درآوردن نقشی حیاتی در طراحی فَشن داشته است.

تصویرگری یا ایلاستریشن، ابزاری قدرتمند در خدمت طراحان است تا ذهنیت خود دربارۀ انواع لباس، کفش، کلاه، کیف و زیورآلات را روی کاغذ یا به شکل دیجیتالی به دنیای واقعی ارائه کنند. هر تصویرساز می‌تواند سَبک طراحی خاص خود را داشته باشد و با مواد متنوعی از مداد، مدادرنگی، گواش، آبرنگ، پاستل و ماژیک گرفته تا نرم‌افزارهای کامپیوتری و دیجیتالی، به طراحی بپردازد.

تصویرساز فَشن می‌تواند فقط به خطوط کلی بسنده کند یا تمامی جزئیات مانند خطوط بُرش و دوخت و جای جیب‌ها و جا دکمه‌ها را با نهایت دقت و ظرافت ارائه نماید. تصویرگرانی که مهارت بالایی در طراحی دارند، می‌توانند حتی جنس پارچۀ مورد نظر برای لباس یا سایر آیتم‌های پوششی را نیز در تصویرهایشان نشان دهند. ایجاد یک تصویر واضح و گویا از طرح اولیه، نخستین و مهم‌ترین گام در سفر یک طراحی از ایده تا ساخت نهایی است.

تصویر ساز مد کیست و چه وظایفی دارد؟

«تصویرساز مُد» (Illustrator) شخصی است که لزوماً خودش طراح فَشن نیست اما ایده یا ایده‌های اولیۀ طراحی لباس یا دیگر آیتم‌ها را به تصویر درمی‌آورد. تصویرساز مُد هنرمندی خلاق و خوش‌ذوق است که با بکارگیری ابزارهای سنّتی طراحی و نقاشی یا به کمک طراحی کامپیوتری (CAD) و نرم‌افزارهایی مانند فوتوشاپ (Adobe Photoshop) و ایلاستریتور (Adobe Illustrator)، ایدۀ اولیۀ طراحی را به تصویری مناسب ترجمه می‌کند.

ایجاد تصویری گویا از طرح نه فقط برای مراحل بعدی تولید اهمیت دارد بلکه از دیدگاه تجاری نیز می‌تواند تصویری برای مشتریان فراهم کند تا آنها به سفارش ترغیب شوند و ذهنیت شفاف‌تری برای طرح مورد علاقۀ خود داشته باشند.  برخی از تصویرسازان حرفه‌ای، تصاویر طراحی شدۀ خود را برای تأثیرگذاری بیشتر با انیمیشن یا موسیقی همراه می‌کنند.

تفاوت تصویر سازی با طراحی لباس چیست؟

هدف اصلی و نهایی یک طراح لباس، خلق و مفهوم بخشیدن به لباس یا اکسسوری‌هاست. ایدۀ اولیه و اصلی متعلق به یک طراح است که می‌تواند خودش آن را به طراحی نهایی و تصویرگری برساند یا با توضیحات و خطوط ابتدایی آن را به دست یک تصویرساز ماهر بسپارد. لزوماً یک طراح لباس، تصویرگری یا نقاش خوبی نیست. طراح لباس استایل و مدل لباس، جنس پارچه و تمامی جزئیات مربوط به دوخت را تعیین می‌کند و طرح را برای مراحل بعدی، به بخش‌های تولیدی می‌سپارد.

یک تصویرگر فَشن ممکن است خودش طراح نباشد و فقط روی عمل به تصویر درآوردن نهایی و بی‌نقص طرحی که طراح در اختیار او قرار داده تمرکز کند. لازم است که یک تصویرگر فَشن از مهارت‌های بالای طراحی و نقاشی برخوردار باشد و طرح خام اولیه را به بهترین شکل ممکن به طراح لباس، مجله یا هر شخص یا نهادی در صنعت مُد که به او سفارش داده، تحویل دهد.

مشاغل مربوط به تصویرسازی مد

کار اصلی یک تصویرساز مُد این است که طرح‌های خود یا طراحان فَشن دیگر را به تصویر درآورد. این تصاویر به مجله‌ها، وبسایت‌ها، کاتالوگ‌ها، تبلیغات و یا مراکز تولید لباس، کیف، کفش، کلاه یا دیگر موارد فَشن تحویل داده می‌شود. یک تصویرگر مُد می‌تواند به استخدام مراکز گوناگون درآید یا به شکل آزاد و فریلنسری پروژه‌های گوناگون را بپذیرد.

 تصویرساز فَشن می‌تواند با این افراد و مراکز همکاری کند: یک طراح یا برند خاص، خانه‌های مُد، مراکز تولیدی، کارخانه‌های پارچه، استودیوهای طراحی، استودیوهای تولید، استودیوهای هنری یا مؤسسات آموزشی.

آخرین مقالات طراحی تصویرسازی مد
نظرات هنرجویان فارغ التحصیل دوره تصویر سازی مد

سوالات متداول

برای شرکت در دورۀ «تصویرسازی در طراحی لباس» چه امکاناتی باید داشته باشم؟

 برای شرکت در دوره‌های آنلاین «آکادمی ماسا» لازم است که یک کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ یا تبلت داشته باشید.

چه نرم‌افزارهای آموزشی برای این دوره مناسب است؟

فوتوشاپ و ماروِلوس دو نرم‌افزار اصلی برای شرکت در این دوره‌اند.

اعتبار مدرک دوره‌های آموزشی «آکادمی ماسا» چگونه است؟

مدارک و گواهی‌های صادر شده از «آکادمی طراحی لباس ماسا» از معتبرترین مدارک در ایران هستند. گواهی‌های پایان دوره از پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز صادر می‌شوند. این مدارک قابل ترجمه و پیگیری از وبسایت رسمی پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز است.

دوره‌های آموزشی «آکادمی ماسا» آنلاین برگزار می‌شود یا حضوری؟

دوره‌های آموزشی آکادمی همزمان به‌صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping